Reklam Ajansı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Reklam Ajansı

Reklam Ajansı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Artık günümüzde birçok reklam ajansı bulunmakta. Reklam ajansı ile çalışanlarların çoğu alınan hizmetten memnun kalmıyor. Bunun sebebi çalıştığınız reklam ajansı değil, sizin tercihiniz. Her reklam ajansının izlediği yöntem farklıdır ve bu yöntemler şirketiniz ile uyuşmayabilir. Bugün sizlere bir reklam ajansı tercih etmeden nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca özetlemeye çalışacağız.

 1-) Anaştığınız Ajansın Firmanızı Çözümlediğine Emin Olun

 Anlaşacağınız ajans sizin firmanızı, sattığınız ürünü, hangi kitleye hitap ettiğinizi, firma geçmişinizi, aynı sektördeki rakip firmaları, vizyonunuzu, misyonunuzu anladığından emin olun. Eğer ajansınız bu kriterleri göz önünde bulunmuyorsa muhtemelen siz o ajanstan alacağınız hizmetten memnun kalmayacaksınız.

2-) Reklam Bütçenizi Ajans İle Birlikte Belirleyin

 Reklam bütçesi konusunda ajans ile ortak bir yerde buluşmanız çok önemli. Eğer bütçenizi ajansın hedeflerinden daha az tutarsanız hedeflediğiniz kitleye ulaşamazsınız. Ya da reklam bütçenizi fazla tutarsanız kâr elde edemezsiniz.

3-) Yapacağınız Reklamı İyi Belirleyin

 Yapacağınız reklamın nasıl olacağını, dijital platformlarda mı televizyonda mı veya başka bir yolla mı olacağını belirlemeniz gerekiyor. Kısacası vereceğiniz reklam ile şirketiniz birbiriyle uyum sağlamalı. Örneğin E-Pin ve online oyun satan bir firma iseniz vereceğiniz reklam kesinlikle dijital reklam olmalıdır. Çünkü hedef kitlenizin büyük bir zamanı bilgisayarda geçiyor ve bu kitlenin çoğu televizyon bile izlemiyor.

 

4-) Seçeceğiniz Reklam Ajansının Verdiği Hizmetlerden Emin Olun

 Çalışacağınız reklam ajansının size verdiği hizmetleri tek tek okuyup anlamanız çok önemli. Reklam ajansı işini bitirdikten sonra sizin beklentilerinizi karşılayamaz. Çünkü sizin istediğiniz hizmeti bu ajans sağlamıyor olabilir. Bizim size önerimiz istediğiniz bütün hizmetleri ve beklentilerinizi liste halinde hazırlayıp ajansınıza vermektir. Ajansınız size veremeyeceği hizmetleri o anda açıklayabilir ve sonradan anlaşmazlık yaşamazsınız, veya ajansınız tek seferliğe mahsus olmak üzere sizi kaybetmemek için normalde vermediği hizmeti sizin için verebilir.

5-) Sabit Fikirde Kalmayın

 Her zaman reklamınıza veya kampanyanıza yeni şeyler ekleyin. Sabit bir reklam çok kısa sürede hedef kitlenizi sıkar. Kısacası her zaman yenilikçi olun.

 Bugün sizlere bazı reklam ajansı sçeme tekniklerini anlattık. Oo Web Tasarım ile siz bunları düşünmeyin, biz sizin yerinize halledelim!

 

Proje Başlat