Web Tasarım Unsurları

Web Tasarım da dikkat edilmesi Gerekenler

Web Tasarım Unsurları

  Merhaba. Bugün sizlere web tasarımın bazı unsurlarından bahsedeceğiz. Bu unsurlar bir web tasarım için olmazsa olmazdır. Neyse, hiç uzatmadan yazımıza geçelim.

1-) İçerik

 İçerik bir web tasarım için en önemlisidir. Kullanıcılar tasarımı güzel ama içeriği olmayan bir siteye girmezler ama tasarımı zayıf olsa da içeriği geniş olan bir siteyi tercih ederler. Buna en güzel örnek Wikipedia'dır. Tasarımı senelerce aynı kalsa da içeriği çok geniş olduğu için her zaman büyük bir kitleye hitap etmiştir. Uzun zamandır Türkiye'de yasak olduğu halde VPN ile giriş yapan veya Wikipedia'nın hayranları tarafından oluşturulan sitelere giriş yapan büyük bir kullanıcı kitlesi var.

2-) Tasarım

 İçerik her zaman önde olsa da tasarım da bir hayli önemlidir. Yukarıda sadece içeriğin tasarımdan bir tık önemli olduğunu belirttik. Güzel içerik sitenize giriş sağlamanıza yardımcı olduğu  gibi güzel bir tasarım da kullanıcın o sitede geçirdiği vakti ve ileride tekrardan o siteye giriş yapmasını sağlar. Hangi sektörde bir siteniz varsa ona göre profesyonellerden yardım alıp sade ve şık bir site yaptırmanızı öneririz.

3-) Uyumluluk

 Bazı siteler mobil uyumlu (responsive tasarım) olmuyor. Mobil uyumlu tasarım günümüzde çok önemli olan bir etkendir. Çünkü artık bir siteye günde 100 kişi giriyorsa bunun 60-70 kişisi telefondan giriyor. Eğer siteniz responsive tasarım olmazsa telefondan sitenize giren kullanıcılar sitenizi bilgisayarda nasıl çıkıyorsa öyle görecektir ve site deneyimi oldukça kötü olacaktır. Bu kullanıcıyı artık sitenize tekrardan geri getirme şansınız çok düşük.

 Uyumluluktan kastımız sadece responsive tasarım da değil. Sitemizin görünüşü için JavaScript ve CSS kodları vardır. Bunların içerisindeki bazı kodları bazı tarayıcılar çalıştaramaz. Bunun sebebi ise tarayıcın eski ve güncel olmamasıdır. Tarayıcı bu kodları çalıştıramadığı zaman da  site haliyle kötü bir görünümde olacaktır. Hatta bazı durumlarda site kullanılamayacak hale gelebilir. Sitenize gelen kullanıcılarınızın da eski sürüm bir tarayıcıya sahip olduğunu düşünüp tasarımcınızdan her tarayıcıyla uyumlu bir tasarım istemelisiniz.

 Bugün sizlere web tasarımında en temel şartları anlatmaya çalıştık. Super Yol Tasarım ile bunlara kafa yormanıza gerek yok. Çünkü her şeyi sizin yerinize profesyonel ekibimiz hallediyor!

Proje Başlat